Kurence s pridanou hodnotou od domácich výrobcov

16/09/2020

Kým slovenskí spotrebitelia hľadia pri nákupe hydiny stále najmä na cenu, lokálni chovatelia čoraz viac prioritizujú kvalitu predávaného mäsa. Aké kurčatá u nás máme na výber a ako rozoznať kvalitu?

 

Brojlery – kurčatá chované na mäso

 

Ide o najpočetnejšie hospodárske zvieratá. Výživové hodnoty, dietetické vlastnosti a v neposlednom rade aj prijateľná cena spôsobili, že kuracie mäso už nie je na Slovensku sviatočnou záležitosťou, ale pravidelným obedom v rôznych úpravách v domácnostiach a najčastejšou ponukou na jedálnych lístkoch v stravovacích zariadeniach. Napriek tomu ročná spotreba na jedného obyvateľa, ktorá sa pohybuje okolo 26 kg je nižšia ako v iných európskych krajinách. Aby spotrebiteľ dostával len kvalitné mäso z brojlerových kurčiat, slovenskí veľkochovatelia dbajú na všetky okolnosti, ktoré na to vplývajú.

 

Welfare – lepšie životné podmienky pre kurčatá, vyššia kvalita pre spotrebiteľov

 

Popri tradičných  kurčatách s vysokým kvalitatívnym štandardom si môže zákazník vybrať aj z ponuky prémiového kuracieho mäsa. Do tejto kategórie patria kurčatá chované v systéme welfare, teda v lepších životných podmienkach kurčiat. „Dobrý welfare tvoria tri základné zložky – fyzická a psychická pohoda zvierat a prirodzený spôsob života,“ hovorí Gabriel Biró, riaditeľ SHP Žabokreky nad Nitrou,  kde majú tento chov rozšírený.  „Obvyklý čas výkrmu z tzv. štandardných chovov, ktorý trvá 30 až 35 dní, sme predĺžili na 40 dní. Na podstielke sa hemží menej kureniec, čo sa prejavilo aj na úhyne, ktorý klesol z niekdajších 5 až 10 percent na 1,5 až 2 percentá. Zvýšenie pohody vo výkrmových halách odbúralo stres chovanej hydiny, čo sa prejavilo aj vo vyššej kvalite mäsa,“ povedal Bíro. Hydinové mäso z kurčiat chovaných na Slovensku v systéme welfare obsahuje prospešné vitamíny a živiny, je vyzretejšie s lepšou štruktúrou a kvalitou svaloviny, po tepelnej úprave je kvalitnejšie ako štandardné hydinové mäso, po upečení má lepšiu a výraznejšiu chuť a vôňu, je šťavnatejšie, krehkejšie a jemnejšie.

 

Spotrebitelia hľadia najmä na cenu, chovatelia čoraz viac na kvalitu

 

Väčšina slovenských spotrebiteľov, teda viac ako 80 percent našincov, však pri nákupe hľadí predovšetkým na cenu, a tak si kupujú kurčatá, ktoré pochádzajú z rýchlovýkrmu. Len necelá jedna pätina ľudí je ochotná priplatiť si za prémiové kurčatá.

Ak sa v minulosti orientovalo šľachtenie mäsových hybridov hydiny najmä na to, aby kurence čo najskôr nabrali požadovanú hmotnosť, teraz sa do popredia dostáva kvalita mäsa. S týmto cieľom boli vyšľachtené pomaly rastúce brojlery, teda mäsové kurence. Chová ich aj Agrostar Kráľov Brod. Ako hovorí riaditeľ spoločnosti František Szikura, výkrm takýchto kurčiat trvá od 50 do 56 dní. V krmive  kurčiat prevažujú obilniny, olejniny, vitamíny a minerálne látky. „Nie je tam žiaden prípravok urýchľujúci zrenie mäsa,“ pripomenul František Szikura. Kurčatá dostávajú aj kukuricu, ktorá sa postará o tradičnú žltú farbu kože očistených kureniec na rozdiel od bielo-ružovkastej zo štandardných priemyselných chovov.

  

Na Slovensku je niekoľko výrobcov, ktorí sa môžu pýšiť tymito prednosťami. Ich pridaná hodnota sa premieta aj do ceny, ale podobne ako v iných krajinách, sú tieto kurčatá určené najmä náročnejším spotrebiteľom.  „Kým kilogram tzv. štandardného kurčaťa stojí v obchodných reťazcoch od 1,69 po 2,19 eura, kurča s prívlastkom kráľovské stojí v rozpätí od 2,89 po 2,99 eura a za „zlaté“ kurča je ešte o celé jedno euro drahšie,“ hovorí riaditeľ ÚHS Daniel Molnár. Väčšina slovenských spotrebiteľov, teda viac ako 80 percent našincov, však pri nákupe hľadí predovšetkým na cenu, a tak si kupujú kurčatá, ktoré pochádzajú z rýchlovýkrmu. Len necelá jedna pätina ľudí je ochotná priplatiť si za prémiové kurčatá „Výživovo nie je v mäse rýchlovýkrmových a pomaly kŕmených kurčiat rozdiel, ale chuť, o ktorú pri jedle predsa tiež ide, je jednoznačne vyššia pri prémiových kurčatách.“ Je celkom pochopiteľné, že takýto výrobok spravidla nesie Značku kvality SK.

Modul: Aktuality