Prínos pestovania olejnín pre krajinu

Olejniny sú pre krajinu prínosné vo viacerných oblastiach. Hlavnými sú ekonomická a poľnohospodárska. K olejninám zaraďujeme druhy, ktoré sú schopné vo svojich semenách a plodoch zhromažďovať tuky a oleje, ktorých obsah predstavuje rentabilné spracovanie.

Celý článek...

Výber olejov podľa použitia v kuchyni

Po ktorých olejoch siahnuť v studenej kuchyni a po ktorých na tepelné spracovanie potravín? Výber oleja pre použitie v kuchyni závisí od spôsobu spracovania pokrmu

Do studenej kuchyne, t.j. do šalátov alebo na poliatie pokrmu pred servírovaním, sú vhodné oleje ktoré majú vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín, ako napr. (zo slovenskej produkcie) klasický slnečnicový olej, alebo nerafinované oleje s vyšším obsahom nenasýtených mastných kyselín, zo slovenskej produkcie napr. tekvicový a ľanový olej, alebo iné panenské oleje napr. panenský olivový, repkový sójový, makový, orechový, pričom tieto oleje nie sú vhodné na vyprážanie.

Celý článek...

Sú oleje nezdravé?

Kedy sa oleje stávajú nezdravými a ako sa tomu vyhnúť? Oleje sa môžu stať nezdravými (nevhodnými na konzumáciu), iba ak sa nesprávne používajú. T.j. ak sa dlho vypráža, alebo ak sa použije malé množstvo oleja, prípadne sa použije na vyprážanie olej, ktorý je vhodný iba na použitie pre studenú kuchyňu, tak tieto faktory môžu negatívne poškodiť zdravie ľudí. Podobne aj neprimerane vysoký príjem nasýtených mastných kyselín napr. z palmového, alebo kokosového tuku je v rozpore so zdravou výživou.

Celý článek...

Rozšíření tohoto bloku na celou šířku obrazovky